Felvételi lehetőségről szóló tájékoztató
1. Felvételi lehetőségről szóló tájékoztató
Intézményünk Pedagógiai Programjában és Házirendjében határozzuk meg a felvételről szóló helyi szabályokat az alábbiak szerint:
Pedagógiai Program:
„2.12. Az iskolaváltás, valamint a tanuló átvételének szabályai
A tanulók felvétele jelentkezés alapján történik. A felvételről és az átvételről az iskola
intézményvezetője dönt.
-
Az emelt szintű tantervű osztályba való beosztásról - a szülő kérése alapján – a munkaközösség javaslata alapján az intézményvezető dönt.
-
Körzeten kívüli tanuló felvétele csak az intézményvezető engedélyével történhet, a jövendőbeli osztályfőnök véleményének meghallgatása után.
-
Az első osztályosok tanulócsoportokba, sorolásánál alapvető, hogy heterogén csoportokat hozzunk létre az integrációs program alapján. A tanítók kiválasztásánál figyelembe vesszük a szülői kéréseket is.
2.13. A felvételi eljárás különös szabályai
Az általános iskola, köteles felvenni, átvenni azt a tanköteles tanulót, akinek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a körzetében található. Ha a településen több általános iskola működik, az egyes általános iskolai körzetet úgy kell meghatározni, hogy kialakíthatóvá váljon a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek egyenletes aránya a nevelési -oktatási intézményekben.
Az iskolába a tanköteles tanulókat az első évfolyamra a kormányhivatal által meghatározott
időszakban kell beíratni.
Túljelentkezés esetén sorsolás útján dönt az igazgató a felvételről. A sorsolásnál jelen vannak: tankerületi igazgató, a tanulók szülei, intézményvezető.
Ha az általános iskola a felvételi kötelezettsége teljesítése után további felvételi, átvételi kérelmeket is teljesíteni tud, a további felvételi kérelmek teljesítésénél előnyben kell részesíteni a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket, tanulókat. A további felvételi kérelmekről valamint az iskolába felvett tanulók osztályba vagy csoportba való beosztásáról – a szakmai munkaközösség, annak hiányában a nevelőtestület véleményének kikérésével – az intézményvezető dönt.”
Házirend:
-
A tanulók felvétele
A tanulók felvétele jelentkezés alapján történik. A felvételről és az átvételről az iskola intézményvezetője dönt.
-
A szakosított tantervű osztályba való beosztásról - a szülő kérése alapján - a munkaközösség javaslata alapján az intézményvezető dönt.
-
Körzeten kívüli tanuló felvétele csak az intézményvezető engedélyével történhet, a jövendőbeli osztályfőnök véleményének meghallgatása után.
-
Az első osztályosok elosztása az alsós munkaközösség vezető közreműködésével a nevelők között megegyezéses alapon történik, ügyelve a napközisekre, fiúk-lányok stb., számának arányára
-
Ha a kötelezően felvett gyerekek után további férőhellyel rendelkezünk, akkor az EMMI rendelet 24. §(5) bekezdése alapján járunk el.
Sorsolás: Ha az összes felvételi kérelmet helyhiány miatt nem lehet teljesíteni, az érintett csoportba tartozók között sorsolás útján döntünk.
A sorsolásra 15 nappal a sorsolást megelőzően minden érintett és a tankerület vezetője meghívót kap. Az érintett gyermekek nevét egyenként húzzuk ki. A sorsolás addig folytatódig, amíg az osztálylétszám el nem éri a köznevelési törvény 4. mellékletében meghatározott osztálylétszám maximális értékét (27 fő).
A hátrányos helyzetű és a sajátos nevelési igényű tanulók felvételi, átvételi kérelmének teljesítése után sorsolás nélkül is felvehető az a tanuló, akinek ezt különleges helyzete indokolja.
Különleges helyzetnek minősül, ha a tanuló
a) szülője, testvére tartósan beteg vagy fogyatékkal élő, vagy
b) testvére az adott intézmény tanulója, vagy
c) munkáltatói igazolás alapján szülőjének munkahelye az iskola körzetében található, vagy
d) az iskola a lakóhelyétől, ennek hiányában tartózkodási helyétől egy kilométeren belül található.
-
Napközi-otthoni foglalkozásokra való felvétel iránti kérelem
-
Az egész napos iskola keretében valamennyi tanulónak biztosítunk napközit. A csoportok kialakításának az évfolyamok szerinti működtetés és a létszám a szempontja.
-
Ha a szülő nem igényli a napközit, azt írásban kérvényeznie kell, melyben vállalja, hogy otthon biztosítja gyermekének a másnapra való felkészülést.
-
A téli és a tavaszi szünetben, valamint a tanítás nélküli munkanapokon, ha igény van rá, ügyelet működik.
-
A napközis ellátás az utolsó tanítási óra végét követően kezdődik és 1600-ig tart. A szülők kérésére ezt követően 1700-ig tartó összevont ügyeletet biztosítunk.
-
A tanulói jogviszony megszűnése
-
A tanulói jogviszony megszűnik azon a napon, amelyen egy másik intézmény hivatalos értesítése szerint a tanulót átvette, ill. tankötelezettsége megszűnt.
-
A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló tizenhatodik életévét betölti. Nappali rendszerű 8 évfolyamos általános iskolai oktatásban a tanuló abban az évben kezdhet utoljára tanévet, amelyben betölti a tizenhatodik életévét.
-
Sajátos nevelési igényű tanuló esetén, vagy ha a tanulmányi követelményeket azért nem tudta teljesíteni, mert a tanuló gyógykezelés alatt állt a nemzeti köznevelési törvény erre vonatkozó szabályai szerint kell eljárni.